Co je to strdí
Význam slova strdí odhalen
Kdybyste se náhodně zeptali několika lidí na to, co je to strdí, správně by vám odpověděl asi jen málokdo. Většina z nás sice pravděpodobně toto slovo slyšela, ale nedokáže si ho správně zařadit. Přitom je však význam tohoto slova jednodušší, než by se mohlo zdát. Strdí je totiž staročeským pojmenováním pro med, respektive pro plástev plnou medu.
Strdí bylo zmíněné už v Bibli
„Půjdeš do země oplývající mlékem a strdím, avšak já s tebou nepůjdu, abych tě cestou nevyhladil, neboť jste tvrdošíjný lid.“ To je věta, kterou můžete najít ve starších překladech Bible. Pojem strdí je spojen i s praotcem Čechem, který našim předkům sliboval, že je přivede do země, která oplývá mlékem a strdím. I historické prameny jsou tak důkazem toho, že je strdí neboli med jedním z největších zázraků přírody.
Strdí je a bylo po právu symbolem hojnosti
V dřívějších dobách bylo strdí symbolem hojnosti a úrodnosti, proto ho také praotec Čech použil při popisu místa, kde se bude dobře žít. Strdí tedy bylo v historickém kontextu vnímané jako bohatství a úroda charakterizující českou krajinu.
Med byl považovaný za tekuté zlato i tisíce let zpátky
Aktuálně jsou mnohé benefity medu, jako je například posílení imunity nebo zmírnění kašle, potvrzené vědeckými studiemi. Ani dříve – v dobách, kdy blahodárné účinky medu potvrzovali „jen“ osobní zkušenosti, však nedali lidé na med dopustit. Již starověcí Egypťané odhalili jeho antibakteriální, dezinfekční a léčivé účinky a používali ho k léčbě zánětů a hojení ran. Samozřejmě ho také považovali za skvělou ingredienci k přípravě různých pokrmů.
Pociťte blahodárné účinky medu na vlastní kůži
Věříme, že by měla být láhev strdí – medu nedílnou součástí každé české domácnosti. Med totiž využijete nejen v době, kdy jste nachlazení, ale i při každodenním vaření a pečení.